מסגרת אשראי עסקי

מסגרת אשראי עסקי

אשראי קבוע (צף)

הסוג הנפוץ הראשון של שיעבוד לאשראי לעסקים הוא המקיף ביותר. אשראי קבוע, המכונה גם "אשראי צף", כולל תחתיו את כל הנכסים של העסק, והוא יחול כאשר סכנת קיום ממשית מאיימת עליו. השיעבוד מאפשרת לעסק להמשיך ולסחור באותם נכסים, ולמעשה להמשיך להתנהל באופן רגיל- אלא אם נמצא הוא כבר בתהליכי פירוק.

השיעבוד הצף יינתן בתמורה לחתימה על אגרות החוב, יחד עם טופס השיעבוד הצף עצמו. הוא ניתן בשני שלבים: הראשון הוא צירוף כלל הנכסים של העסק לידי הסכם אחד, והשני הוא גיבוש השיעבוד. האחרון יישאר על הנייר, כאמור, עד שימונה לחברה כונס נכסים.

שיעבוד ספציפי

שיעבוד ספציפי, כנובע משמו, חל על נכס אחד שנמצא ברשותו של העסק- שיכול בהחלט להיות גם מלאי שלם של מוצרים. מרגע תחילת השיעבוד, כל פעולה מהותית המתייחסת לנכס צריכה להיעשות באישורו של הגורם הפיננסי המשעבד. כך, למשל, אסור למכור את הנכס בשום פנים ואופן ללא אישור זה. עסקאות ליסינג תפעולי לדוגמא הן מסוג זה.

היתרון העיקרי של שיעבוד מסוג זה נוגע לעובדה שלא כל העסק מונח פה על כף המאזניים הפיננסית. כלומר, השיעבוד מעניק מרווח נשימה ביחס לנכסים האחרים של העסק, אשר נותרים עדיין בשליטתו הבלעדית.

מצד שני, המתנגדים לסוג שיעבוד זה יציינו בעיקר את ההפרעה לפעילות השוטפת של העסק, להבדיל כמובן מהמקרה של שיעבוד קבוע. במילים אחרות: כאשר השיעבוד נחתם, הלקוח מוגבל מאד בפעילות העסקים שלו, דבר שעלול לגרום להפסד כספים נוסף.

שיעבוד שלילי

השיעבוד השלילי אינו נרשם אצל אף רשם, והוא למעשה מגביל את הנכסים האפשריים לשיעבוד על ידי הלווה. הוא מאפיין בעיקרו של דבר הלוואות, וכולל התחייבות של בעל העסק שלא לשעבד נכס כלשהו לאף גורם פיננסי.

אין להפר סוג של של שיעבוד, ופעולה מסוג זה עלולה לגרום להוצאות משפטיות על הנושה. ההגנה העיקרית שלו היא על הגורם המלווה, שבמצב אחר יכול להישאר ללא נכס משועבד אחד לרפואה.

ערבות אישית

יחד עם שלושת סוגי השיעבודים שהוזכרו מעלה, עומד סוג רביעי, המכונה "ערבות אישית". ערבות מסוג זה נוגעת כבר לנכסיו האישיים של בעל העסק, בין אם המדובר הוא במכונית, בדירה או בכל דבר אחר. הערבות יכולה להיות גם עבור סכום האשראי כולו.

פתרון זה מאפיין בעיקר בעלי עסקים הפועלים בשיעור קטן עד בינוני, שאינם מסוגלים לשעבד חלקים משמעותיים מתוכו, וכן בעלי עסקים אשר ברשותם נכסים אישיים רבים.

מה היה לנו עד עכשיו?
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

איך לבחור משרד אדריכלות מומלץ

החריג הברור הוא כאשר כבר יש לך מערכת יחסים טובה עם האדריכל. אתה יכול לצבור ניסיון רב בדרך זו, מכיוון שאתה עשוי לעבוד תחת הדרכתם

הפקת יום הולדת

"היום הוא יום ההולדת שלי" עוקב אחר אמילי, סופרת בת 29 שאפתנית שנוסעת הביתה לאואהו אחרי שמנהטן סוף סוף מנצחת אותה. היא שותפה למחברת הרומן

כמה עולה מודד מוסמך

כמה עולה מודד מוסמך?

עלות מחקר הבעלות על קרקע נעה בין 1,500$ ל-4,500$, תלוי בגודל הנכס ומשך העבודה. עבור רוב בעלי הבתים, עלות סקרי קרקע עבור מגרשים בגודל סטנדרטי לצורכי משכנתא היא 600